Skrypty katalogów stron internetowych

Każdy katalog stron internetowych musi najpierw zostac "napisany" czyli muszą zostać opracowane (np. napisane w PHP) wszystkie niezbędne i pomocne funkcjonalności dzięki którym katalog będzi mógł być odpowienio zarządzany (moderowany). Pierwsze pytanie jakie stawiają sobie osoby, które chcą prowadzić katalog stron to właśnie pytanie odnośnie skryptu na jakim oprzeć swój katalog. Oczywiście możemy opracować własny skrypt (autorski) katalogu lub zlecić to firmie projektującej portale internetowe. Mamy wtedy pewność, że katalog w pełni będzie odpowiadał naszym wymaganiom. To jednak rozwiązanie jest dużo bardziej kosztowne i wymaga z reguły długiego czasu realizacji. Kupienie gotowego skryptu jest na pewno mniej kosztowne, szybsze ale nie daje funkcjonalności tak dużych jak katlog autorski. Istnieje jeszcze trzecia możliwość czyli skorzystanie z darmowego skryptu katalogu stron internetowych. To rozwiązanie jednak wymaga dopracowania ze strony właściciela katalogu. Darmowe skrypty zwykle nie posiadają w pełni funkcjonalności potrzebnej do sprawnego zarządzania katalogiem.

Każdy katalog stron internetowych możemy podzielić ze względu na funkcję na część:

  • Użytkownika: ta część jest dostępna dla wszystkich (możmy nazwać ją częścią publiczną) lub w niektórych katalogach jest ona dostępna po rejestracji w danym katalogu. To właśnie w tym miejscu zgłaszamy strony do katalogu. Wypełniamy wszystkie niezbędne pola takiej jak: opis, adres e-mail, słowa kluczowe, wybieramy kategorię do jakiej chcemy aby należał nasz wpis itp. Opracowanie wpisu kończy się zwykle wykonaniem kroku króry sprawdza czy nie jesteśmy "robotem" oraz kliknięciu na przycisk "wyślij". Po tej czynności wpis trafia do części administratorskiej.
  • Administatora: w części administratora, moderator dokonuje przede wszystkim weryfikacji wpisów użytkowników i decyduje czy zostaną one dodane do katalogu czy też nie sa zgodne z regulaminem i zostana odrzucone. W części dla administratora zarządzamy także całym wyglądem katalogu. Różne katalogi dostarczają rożnych funkcji. Z reguły możemy dodawać i usuwać wpisy, dodawać i usuwać kategorie, zmieniać wygląd katalogu, dokonywać eksportu i importu danych, tworzyć grupy wpisów itp.

Skrypty katalogów stron internetowych:

SEOKataloghttp://www.seokatalogi.pl
PKSIhttp://mediadev.pl/
Arfooo Directoryhttp://www.arfooo.net/
Webify Link Directoryhttp://www.phplinkdirectory.com/
PHPLinks
CNCat
Otwarty.pl Mini
Qlweb
Freeglobes
Qlweb by jachu
WordPress
Hurricane
Scuttle
WebMini
EasyDirecotry
SkaLinks